سوالات متداول جراحی بینی – دکتر نسرین راستا

آن دسته از بیمارانی که علائم کرونای آنها دارای شدت بسیار زیادی بود به طوری که در icu بستری شده بودند بعد قرنطینه باید برای جراحی تا ۱۲ هفته یعنی حدود ۳ ماه جراحی را به تاخیر بیندازند. خانم­های محترم در روز بستری از آرایش صورت جدا خودداری نمایند و زیورآلات به همراه نداشته باشند. احتمال باقی ماندن جای بخیه روی بینی و دیر خوب شدن زخم ها در سنین بالا وجود دارد. با وجود این، امروزه میزان دقت پزشکان در عمل جراحی بینی به مراتب نسبت به قبل بیشتر شده است که بیماران کمتر دچار خونریزی میشوند. مثلا برای فردی که دچار خمیدگی شدید بینی است، تامپون باید در حدود یک هفته در بینی قرار داده شود.

به این صورت که پس از انجام عمل، جراح به طور معمول به منظور جلوگیری از خونریزی تامپون را در دورن بینی میگذارد. نکته ای که در عمل بینی استخوانی باید بدان توجه کنیم آن است که اگر بینی استخوانها و غضروفهای محکم بیشتری داشته باشد رسیدن به نتیجه مطلوب و دلخواه بیشتر خواهد شد. از این رو چسب زدن روی ورم به کنترل و کاهش آن کمک میکند.

دو هفته قبل از جراحی از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. داروهای ضد یبوست: کاهش فعالیت، استفاده از داروهای ضد درد و بیهوشی، برخی از افراد را در معرض یبوست قرار می دهد. در زیر به معرفی مختصر هر یک از آنها پرداختهایم. بهتر است با استفاده از یک موچین، لبه چسب را گرفته و به آرامی از روی پوست جدا کنید. تامپون، پنبه یا فیتیلیه در واقع نوعی گاز استریل است که شکلی لوله مانند داشته و پس از آغشته شدن با پماد تتراسایکلین بعد از عمل جراحی بینی استفاده میشود.

از این راه به کاهش خونریزی کمک میشود و هم سبب تسریع بهبود بافت استخوانی و غضروفی بینی میشود. به طور معمول تامپونها از جنس گاز استریل تولید میشوند؛ و پس از آغشته شدن با موادی همانند آویتان، آنتی بیوتیک، وازلین، مروسل ، ررینوراکت و … عمل بینی ثانویه به عمل جراحی مجددی گفته میشود که در آن پس از عمل اولیه بینی به دلیل مشکلاتی همانند تغییر حالت یا اختلال در کارکرد بینی انجام میشود. همچنین تامپون به تیغه بینی کمک میکند حالت صاف به خود بگیرد. تامپون تا چه زمانی باید در بینی بماند؟ در صورت بزرگ بودن تامپون اگر آن را بکشید ممکن است احساس درد بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید