نوسان محدود قیمت دلار همزمان با 2 اتفاق مهم

برتون وودز (Bretton Woods) توافقی است که در سال ۱۹۴۴ میان کشورهای بزرگ جهان امضا و به موجب آن دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی به رسمیت شناخته شد. با امضای توافقنامه برتون وودز، ضمن به رسمیت شناخته شدن دلار به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان، دو بانک جهانی (World Bank) و صندوق بینالمللی پول (IMF) هم ایجاد شدند. در کنفرانس برتون وودز توافق شد تمام کشورهای امضاکننده توافق برتون وودز، به جای طلا دلار ذخیره کنند و آمریکا به میزان دلارهای صادرشده، در خزانه خود طلا نگهداری کند. بانکهای مرکزیِ کشورهای امضاکننده توافق برتون وودز میتوانستند هر وقت که اراده کنند، ذخاير دلار خود را با مراجعه به بانک مرکزی (فدرال رزرو) آمريکا به طلا تبدیل کنند.

در ۱۵ اوت ۱۹۷۱ آمریکا قابلیت تبدیل دلار آمریکا به طلا را به شکل یکطرفه فسخ کرد و عملاً به نظام برتون وودز پایان داد و دلار را به ارز بیپشتوانه تبدیل کرد. این توافقنامه، یک سیستم جدید پولی جهانی را پایهگذاری و دلار را به عنوان ارز جهانی جایگزین استاندارد طلا کرد و به این ترتیب، جایگاه آمریکا به عنوان قدرت غالب در عرصه اقتصاد جهان تثبیت شد. همگی به معنای قیمت دلار در شهر محل معامله است. کمترین قیمت دلار آزاد روز گذشته ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان بهثبت رسید و نرخ ابتدایی ۲۶ هزار و ۳۵۰ تومان را باید سقف این اسکناس درمعاملات دیروز بدانیم.

سقف دلار در معاملات عمده دیروز ۲۶ هزار و ۳۲۰ تومان بهثبت رسید و این رقم در کمترین حالت ۲۶ هزار و ۲۶۰ تومان بود. دلار چند روزی است که در محدوده قیمتی ۲۶ هزار تومان – کمی بالاتر و اندکی پایین تر- معامله می شود. معامله گران می گویند در صورتی که نرخ دلار بتواند مرز 26 هزار و 500 تومان را بشکند این امر می توان زمینه صعود دلار به بالای 27 هزار تومان را فراهم کند اما اگر این اتفاق نیوفتد و نرخ دلار به زیر 26 هزار و 200 تومان برود این اسکناس آمریکایی به سمت محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومانی حرکت خواهد کرد.

بنا بر اعلام بانک مرکزی آمریکا، کلیه اسکناس های دلار فارغ از سال چاپ و انتشار آنها دارای ارزشی برابر با رقم مندرج روی اسکناس مربوطه می باشند و هیچ تفاوتی از نظر ارزش و اعتبار بین آنها وجود ندارد لذا اسکناس فرضا 100 دلاری آبی رنگ نسبت به 100 دلاری سبز رنگ هیچ نوع مزیت و اولویتی نداشته و هر دو دارای ارزش واحدند. در معاملات پشت خطی دلار هرات دیشب با 25 هزار و 680 تومان معامله شد که نسبت به قیمت شنبه شب 40 تومان کاهش را نشان می دهد. روز جاری برای دلار با 90 ریال کاهش نسبت به روز گذشته و با رقم 259,860 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 260,300 ، بیشترین مقدار و 259,550 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید