نوسان محدود قیمت دلار همزمان با 2 اتفاق مهم

برتون وودز (Bretton Woods) توافقی است که در سال ۱۹۴۴ میان کشورهای بزرگ جهان امضا و به موجب آن دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی به رسمیت شناخته شد. با امضای توافقنامه برتون وودز، ضمن به رسمیت شناخته شدن دلار به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان، دو بانک جهانی (World Bank) و صندوق بینالمللی پول (IMF) هم ایجاد شدند. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ساماندهی مجدد فرآیند پرداخت ارز مسافری در صرافیها گفت: با راهاندازی سامانه تا دو ماه دیگر پرداخت ارز مسافری و دانشجویی ساماندهی خواهد شد که بدون نیاز به حضور فیزیکی و به صورت الکترونیکی خواهد بود.

جنس اسکناس: راحتترین راه برای تشخیص اصل بودن اسکناس دلار لمس آن هست، چون از نوعی کتان ویژه ساخته شده که در بازار به صورت تجاری فروخته نمیشود. شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار بر روی 25 هزار و 720 تومان قرار داشت. در کنفرانس برتون وودز توافق شد تمام کشورهای امضاکننده توافق برتون وودز، به جای طلا دلار ذخیره کنند و آمریکا به میزان دلارهای صادرشده، در خزانه خود طلا نگهداری کند.

در ۱۵ اوت ۱۹۷۱ آمریکا قابلیت تبدیل دلار آمریکا به طلا را به شکل یکطرفه فسخ کرد و عملاً به نظام برتون وودز پایان داد و دلار را به ارز بیپشتوانه تبدیل کرد. فرارو- قیمت دلار در بازار آزاد امروز دوشنبه نهم اسفند احتمالا روند آرام روزهای گذشته را ادامه میدهد. پیرو سیاست های جدید بانک مرکزی و تشدید کنترل داد و ستدها در بازار ارز و به جهت ممانعت از حضور و نقش آفرینی دلالان در چرخه مبادلات ارزی، از اواسط سال 1397، سیاست هایی به اجرا درآمده که دستاورد آنها کاهش چشمگیر و بعضا توقف کامل معاملات در این بازارهاست.

این دو، سازمانهایی با حمایت ایالات متحده بودند که جهت نظارت بر این سیستم جدید پایهگذاری شدند. دلار آمریکا (به انگلیسی United States dollar) واحد پول رسمی ایالات متحده آمریکا است. روز جاری برای دلار با 90 ریال کاهش نسبت به روز گذشته و با رقم 259,860 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 260,300 ، بیشترین مقدار و 259,550 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید. همزمان، بسیاری از ارزهای ثابت (مانند پوند استرلینگ ( نیز شناور شدند. به این اقدام «شوک نیکسون» میگویند که باعث شد شرایطی پدید آید که دلار آمریکا تبدیل به ارز اندوخته بسیاری از کشورها بشود.

دیدگاهتان را بنویسید