قیمت لحظهای دلار و یورو در بازار

دلار سبز به جهت سال های طولانی تر عرضه و انتشارش، بیشتر در معرض خطر تکثیر تقلبی قرار داشته است همچنین باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که تمهیدات امنیتی کامل تر و دقیق تری در دلارهای آبی تعبیه شده که احتمال جعل آنها را به میزان زیادی کاهش می دهد.

کارکرد این سامانه به گونه ای است که هر فرد و از هر نقطه ایران می تواند با مراجعه به این سامانه با ثبت تقاضا و ارائه مدارک، صرافی مورد نظر خود را انتخاب کند. آنچه در بازار داخلی، به عنوان دلار سبز شناخته می شود در واقع اسکناس های دلاری چاپ شده تا پیش از سال 2004 است که رنگ غالب در طراحی و شکل ظاهری آنها، سبز بوده است و منظور از دلار آبی نیز دلارهای چاپ شده پس از این تاریخ است که رنگ اصلی مورد استفاده در طراحی آنها آبی می باشد لذا عناوین ابی و سبز، به رنگ دوره های مختلف چاپ دلار دلالت می کنند.

فضای معاملات بازار ارز نشان می دهد که توجه و نگاه فعالان این بازار به سمت دور جدید مذاکرات احیای برجام است. از نظر سیاسی قبل از شروع دور جدید گفتگوها که گفته میشود شاید آخرین مرحله مذاکرات باشد، دلار تمایلی به افتوخیزهای چشمگیر نشان نداده است و حالا همه میدانیم که رفتار بعدی بازار براساس خبرهای ارسالی از وین خواهد بود.

ابهام درباره نتیجه مرتبط با مذاکرات وین مهم ترین دلیل احتیاط معامله گران دلار عنوان می شود. نوسان محدود دلار در حالی اتفاق افتاده است که معامله گران بازار دلار تصور می کردند با برگشت علی باقری به وین نرخ دلار آرایش نزولی به خود بگیرد و از طرفی هم جنگ روسیه و اوکراین کماکان در بازار ارز برجسته است. صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی گفت: از ابتدای سال تاکنون، ۱.۶ میلیارد دلار اسکناس ارز در بازار متشکل ارزی معامله شده است که در دوره مشابه سال گذشته این رقم ۴۲۳ میلیون دلار بود، بنابراین نسبت به سال گذشته حدودا ۴ برابر عرضه ارز در بازار متشکل ارزی داشتهایم.

دیدگاهتان را بنویسید