قیمت لحظهای دلار و یورو در بازار

نوسان محدود دلار در حالی اتفاق افتاده است که معامله گران بازار دلار تصور می کردند با برگشت علی باقری به وین نرخ دلار آرایش نزولی به خود بگیرد و از طرفی هم جنگ روسیه و اوکراین کماکان در بازار ارز برجسته است. معامله گران می گویند در صورتی که نرخ دلار بتواند مرز 26 هزار و 500 تومان را بشکند این امر می توان زمینه صعود دلار به بالای 27 هزار تومان را فراهم کند اما اگر این اتفاق نیوفتد و نرخ دلار به زیر 26 هزار و 200 تومان برود این اسکناس آمریکایی به سمت محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومانی حرکت خواهد کرد.

اگر نرخ ارز اسکناس و حواله در ابتدای سال را با قیمتهای امروز مقایسه کنیم، نشان میدهد که تفاوت قابل ملاحظهای نداشته است. سهمیه ارز مسافرتی با هدف ساماندهی فروش ارز در این سرفصل و همچنین جلوگیری از تخلفات پیش آمده، دچار تغییراتی شد که براین اساس سفرهای بدون ویزای هوایی سهمیه ۳۰۰ یورویی خواهند داشت. قیمت بین المللی نفت برنت برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ از مرز ۱۰۰ دلار گذشت. قیمت فروش یورو نیز در این سامانه دیروز 27,154 تومان بود. بر اساس این گزارش دیروز قیمت فروش دلار کانادا 19,324 تومان، دلار استرالیا 17,727 تومان، درهم امارات 6,695 تومان، قیمت پوند انگلیس 32,972 تومان بود.

شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار بر روی 25 هزار و 720 تومان قرار داشت. به گزارش نبض بورس، پس از بازدید هفته گذشته صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی از صرافی ها در میدان فردوسی و تاکید ایشان بر آمادگی بانک مرکزی برای رفع مشکلات احتمالی مرتبط با فروش ارز و تامین نیازهای ارزی مردم؛ بانک مرکزی در مکاتبه ای مراتب را به رییس شورای عالی کانون صرافان ایران اعلام کرد. روز پنجشنبه همزمان با حمله ارتش روسیه به اوکراین، روبل روسیه سقوط کرد. به گونه ای که در این ابلاغیـه از شبکه صرافی های کشور خواسته شده است درصورتیکه مواردی به جز سرفصلهای 25 گانه مذکور احصا شده است، این موارد از طریق کانون صرافان به بانک مرکزی اعلام شود تا اقدام لازم صورت گیرد.

همچنین بانک مرکزی در این بخشنامه به افزایش میزان ارز مسافرتی و ارز موردنیاز برای شرکت در دوره های آموزشی و پژوهشی نیز از 2000 یورو به 2200 یورو اشاره داشته است که به نوعی می تواند تقاضای این بخش را در بازار آزاد به طور نسبی کاهش دهد و متقاضیان ارز مسافرتی را به جای بازار آزاد، راهی صرافی های بانکی کند تا با ارائه مدارک مورد نظر، نیاز ارزی خود را تامین کنند. بانک مرکزی در هفته های اخیر در مکاتبه ای با رییس شورای عالی کانون صرافان ایران خواستار اعلام نیازهای جدید ارزی متقاضیان واقعی به بانک مرکزی شد.

دیدگاهتان را بنویسید