قیمت لحظهای دلار و یورو در بازار

جنس اسکناس: راحتترین راه برای تشخیص اصل بودن اسکناس دلار لمس آن هست، چون از نوعی کتان ویژه ساخته شده که در بازار به صورت تجاری فروخته نمیشود. دلیل آن هم پایین بودن کیفیت پرینترها یا دیگر روشهای معمولی چاپ اسکناس تقلبی است که قابلیت چاپ این تیزیها را با وضوح و جزئیات بالا ندارند.

به همین دلیل اگر مدتی با این اسکناسها سر و کار داشته باشید در عمل به راحتی با لمس کردن آن متوجه کاغذی بودن اسکناس جعلی و کتانی بودن اسکناس اصل خواهید شد. بر این اساس؛ بانک مرکزی پیش تر اعلام کرده بود: در راستای عمل به وظیفه نظارتی خود از ابتدای سال جاری اقدامات نظارتی را پیادهسازی کرده که منجر به صدور ۲۴۸ فقره اخطار، ۲۵ مورد ابطال مجوز و ۴۶ مورد تعلیق مجوز برای صرافیهای متخلف شده است. آمريکا، با تکيه بر اين تعهد، در عمل به تنها ضامن نظام پولی بينالمللی بدل شد. در ۱۵ اوت ۱۹۷۱ آمریکا قابلیت تبدیل دلار آمریکا به طلا را به شکل یکطرفه فسخ کرد و عملاً به نظام برتون وودز پایان داد و دلار را به ارز بیپشتوانه تبدیل کرد.

بانکهای مرکزیِ کشورهای امضاکننده توافق برتون وودز میتوانستند هر وقت که اراده کنند، ذخاير دلار خود را با مراجعه به بانک مرکزی (فدرال رزرو) آمريکا به طلا تبدیل کنند. به گونه ای که در این ابلاغیـه از شبکه صرافی های کشور خواسته شده است درصورتیکه مواردی به جز سرفصلهای 25 گانه مذکور احصا شده است، این موارد از طریق کانون صرافان به بانک مرکزی اعلام شود تا اقدام لازم صورت گیرد. کارشناسان اقتصادی در حوزه پول و ارز معتقدند در صورت راه اندازی این سازوکار و با حمایت بازارساز، صفوف خرید ارز در مقابل صرافی ها برچیده خواهد شد.

نرخ لحظه ای دلار در بازار آزاد ، به روزترین قیمت دلار ، قیمت روز ارز را در این صفحه مشاهده می کنید. هرات یکی از شهرهای افغانستان می باشد که قیمت ارز در آن با ایران تا حدی مرتبط و برای معامله گران ارز قابل توجه است. برخی معامله گران عنوان می کنند که اگر به زودی خبر خاصی از این مذاکرت منتشر نشود، دلار مسیر افزایشی در پیش خواهد گرفت. برتون وودز (Bretton Woods) توافقی است که در سال ۱۹۴۴ میان کشورهای بزرگ جهان امضا و به موجب آن دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی به رسمیت شناخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید